To Download FQP140N03L Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 FQP140N03L
April 2000
QFET
FQP140N03L
30V LOGIC N-Channel MOSFET
General Description
TM
Features
* * * * * * * 140A, 30V, RDS(on) = 0.0045 @VGS = 10 V Low gate charge ( typical 73 nC) Low Crss ( typical 580 pF) Fast switching 100% avalanche tested Improved dv/dt capability 175C maximum junction temperature rating
D
!
"
G
G! DS
!"
" "
TO-220
FQP Series
!
S
Absolute Maximum Ratings
Symbol VDSS ID IDM VGSS EAS IAR EAR dv/dt PD TJ, TSTG TL
TC = 25C unless otherwise noted
(Note 2) (Note 1) (Note 1) (Note 3) (Note 6) (Note 6) (Note 1)
FQP140N03L 30 140 99 490 20 710 140 18 7.0 180 1.2 -55 to +175 300
Units V A A A V mJ A mJ V/ns W W/C C C
Thermal Characteristics
(c)2000 Fairchild Semiconductor International
Rev. A, April 2000
FQP140N03L
Electrical CharacteristicsT
Symbol Parameter
C
= 25C unless otherwise noted
Test Conditions
Min
Typ
Max
Unit s
Off Characteristics
BVDSS BVDSS / TJ IDSS IGSSF IGSSR Drain-Source Breakdown Voltage Breakdown Voltage Temperature Coefficient Zero Gate Voltage Drain Current Gate-Body Leakage Current, Forward Gate-Body Leakage Current, Reverse VGS = 0 V, ID = 250 A ID = 250 A, Referenced to 25C VDS = 30 V, VGS = 0 V VDS = 24 V, TC = 150C VGS = 20 V, VDS = 0 V VGS = -20 V, VDS = 0 V 30 ------0.03 ------1 10 100 -100 V V/C A A nA nA
On Characteristics
VGS(th) RDS(on) gFS Gate Threshold Voltage Static Drain-Source On-Resistance Forward Transconductance VDS = VGS, ID = 250 A VGS = 10 V, ID = 70 A VGS = 5 V, ID =70 A VDS = 15 V, ID = 70 A
(Note 4)
1.0 ----
V S
Dynamic Characteristics
Ciss Coss Crss Input Capacitance Output Capacitance Reverse Transfer Capacitance VDS = 25 V, VGS = 0 V, f = 1.0 MHz ---3400 2090 580 4420 2720 755 pF pF pF
Switching Characteristics
td(on) tr td(off) tf Qg Qgs Qgd Turn-On Delay Time Turn-On Rise Time Turn-Off Delay Time Turn-Off Fall Time Total Gate Charge Gate-Source Charge Gate-Drain Charge VDD = 15 V, ID = 70 A, RG = 25
(Note 4, 5)
--------
130 1500 60 510 95 ---
ns ns ns ns nC nC nC
VDS = 24 V, ID = 140 A, VGS = 5 V
(Note 4, 5)
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
IS ISM VSD trr Qrr Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current VGS = 0 V, IS = 140 A Drain-Source Diode Forward Voltage Reverse Recovery Time Reverse Recovery Charge VGS = 0 V, IS = 140 A, dIF / dt = 100 A/s
(Note 4)
------
---70 105
A A V ns nC
Notes: 1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature 2. L = 36H, IAS = 140A, VDD = 15V, RG = 25 , Starting TJ = 25C 3. ISD 140A, di/dt 300A/s, VDD BVDSS, Starting TJ = 25C 4. Pulse Test : Pulse width 300s, Duty cycle 2% 5. Essentially independent of operating temperature 6. Continuous Drain Current Calculated by Maximum Junction Temperature : Limited by Package
Rev. A, April 2000
FQP140N03L
Typical Characteristics
ID, Drain Current [A]
10
ID, Drain Current [A]
VGS 10.0 V 8.0 V 6.0 V 5.0 V 4.5 V 4.0 V 3.5 V Bottom : 3.0 V Top :
Notes : 1. VDS = 15V 2. 250 Pulse Test s
Notes : 1. 250 Pulse Test s 2. TC = 25
-1 0 1
VDS, Drain-Source Voltage [V]
VGS, Gate-Source Voltage [V]
Figure 1. On-Region Characteristics
Figure 2. Transfer Characteristics
12.5
Drain-Source On-Resistance
10.0
VGS = 10V
5.0
IDR, Reverse Drain Current [A]
VGS = 5V
R DS(ON) [m ],
Note : TJ = 25
175
Notes : 1. VGS = 0V 2. 250 Pulse Test s
0.2
VSD, Source-Drain voltage [V]
Figure 3. On-Resistance Variation vs. Drain Current and Gate Voltage
Figure 4. Body Diode Forward Voltage Variation vs. Source Current and Temperature
Ciss = Cgs + Cgd (Cds = shorted) Coss = Cds + Cgd Crss = Cgd
VDS = 15V VDS = 24V
Coss Ciss
Notes : 1. VGS = 0 V 2. f = 1 MHz
V GS , Gate-Source Voltage [V]
8
Capacitance [pF]
Crss
2
Note : ID = 140A
VDS, Drain-Source Voltage [V]
QG, Total Gate Charge [nC]
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
FQP140N03L
Typical Characteristics
(Continued)
1.2
BV DSS , (Normalized) Drain-Source Breakdown Voltage
Notes : 1. VGS = 0 V A 2. ID = 250
RDS(ON) , (Normalized) Drain-Source On-Resistance
Notes : 1. VGS = 10 V 2. ID = 70 A
-50
o
150
o
150
TJ, Junction Temperature [ C]
TJ, Junction Temperature [ C]
Figure 7. Breakdown Voltage Variation vs. Temperature
Figure 8. On-Resistance Variation vs. Temperature
Operation in This Area is Limited by R DS(on)
Limited by Package
100 s
1 ms
10 ms DC
100
Notes : 1. TC = 25 C 2. TJ = 175 C 3. Single Pulse
o o
25
TC, Case Temperature []
Figure 9. Maximum Safe Operating Area
Figure 10. Maximum Drain Current vs. Case Temperature
(t), T h e rm a l R e s p o n s e
D = 0 .5
0 .2
0 .1 0 .0 5 0 .0 2 0 .0 1 s in g le p u ls e
PDM t1 t2
JC
Z
t1 , S q u a r e W a v e P u ls e D u r a tio n [s e c ]
Figure 11. Transient Thermal Response Curve
FQP140N03L
Gate Charge Test Circuit & Waveform
50K 12V 200nF 300nF
Same Type as DUT VDS
VGS Qg 5V Qgs Qgd
VGS
DUT
3mA
Charge
Resistive Switching Test Circuit & Waveforms
VDS VGS RG
RL VDD
VDS
90%
5V
DUT
VGS
10%
td(on) t on
tr
td(off) t off
tf
Unclamped Inductive Switching Test Circuit & Waveforms
L VDS ID RG VDD DUT
tp
BVDSS 1 EAS = ---- L IAS2 -------------------2 BVDSS - VDD BVDSS IAS ID (t) VDD
tp
10V
VDS (t) Time
FQP140N03L
Peak Diode Recovery dv/dt Test Circuit & Waveforms
+ VDS _
I SD L Driver RG
Same Type as DUT
VDD
* dv/dt controlled by RG * ISD controlled by pulse period
VGS ( Driver )
Gate Pulse Width D = -------------------------Gate Pulse Period
10V