To Download MP02XX130 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 MP02 XX 130 Series
MP02 XX 130 Series
Dual Diode Modules
Replaces December 1998 version, DS5100-3.0 DS5100- January 2000
Code HB
KEY PARAMETERS 2500V VRRM IFSM 2200A 130A IF(AV)(per arm) Visol 2500V CIRCUIT OPTIONS
Circuit
Type Number Repetitive Peak Voltages VRRM 2500 2200 2000 1800 Conditions
G
GN
PACKAGE OUTLINE
Tvj = 150oC IRM = 30mA VRSM = VRRM + 100V
Module outline type code: MP02. See Package Details for further information
CURRENT RATINGS - PER ARM
1/9
MP02 XX 130 Series
SURGE RATINGS - PER ARM
It
2
I t for fusing
2
THERMAL & MECHANICAL RATINGS
Symbol Parameter dc Rth(j-c) Thermal resistance - junction to case per Diode halfwave 3 phase Rth(c-hs) Tvj Tsto Visol Thermal resistance - case to heatsink per Diode Virtual junction temperature Storage temperature range Isolation voltage Commoned terminals to base plate AC RMS, 1min, 50Hz Mounting torque = 6Nm with mounting compound Conditions Max. 0.37 0.38 0.39 0.07 150 -40 to 150 2.5 Units
o
C/W C/W C/W C/W
o
C C
kV
CHARACTERISTICS
Symbol VFM IRM VTO rT Parameter Forward voltage Peak reverse current Threshold voltage On-state slope resistance Conditions At 300A , Tcase = 25oC At VRRM, Tj = 150oC At Tvj = 150oC At Tvj = 150oC Max. 1.53 30 1.10 1.30 Units V mA V m