FGAF40N60UFTU - High Speed Switching
FGAF40N60UFTU_8200225.PDF Datasheet
 Full text search : High Speed Switching
 Product Description search : High Speed Switching
 Related Part Number
PART Description Maker
Nch POWER MOSFET HIGH-SPEED SWITCHING USE
Mitsubishi Electric, Corp.
Powerex Power Semiconductors
MITSUBISHI[Mitsubishi Electric Semiconductor]
S2370 V(dsx): 60V; V(dgr): 60V; V(gss): -20V; 40A; 125W; field effect transistor. For high speed high current switching applications, chopper regular, DC-DC converter and motor drive applications