CBC20K00-240WDS1-503-3-VR - 240 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, PLUG
CBC20K00-240WDS1-503-3-VR_7916455.PDF Datasheet
 Full text search : 240 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, PLUG
 Product Description search : 240 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, PLUG
 Related Part Number
PART Description Maker
56 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
38 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
10 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
50 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
68 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
Header; No. of Contacts:14; Pitch Spacing:2.54mm; No. of Rows:2; Series:C-Grid; Connector Body Material:Polyester; Mounting Type:PC Board; Terminal Type:Straight Pin
Molex, Inc.
MOLEX INC
QTH-090-04-L-D-A QTH-090-03-L-D-A QTH-120-01-L-D-A CONN HEADER HS .5MM 180POS DL AU 180 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT BOARD STACKING CONNECTOR, SURFACE MOUNT
CONN HEADER HS .5MM 240POS DL AU 240 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT BOARD STACKING CONNECTOR, SURFACE MOUNT
120 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT BOARD STACKING CONNECTOR, SURFACE MOUNT
Samtec, Inc.
SAMTEC INC
M80-5T11022M3-03-331-00-000 Datamate 2-Row Mix-Tek Male Vertical PC Tail Connector, Jackscrews 5mm board mount, 4 x 3mm PC Tail signal contacts, 3 x 3.5mm PC Tail Power contacts 13 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
Harwin PLC
KK 156 Hdr FrLk Peg 10 Ckt Tin 10 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
Header, Vertical Friction Lock; No. of Contacts:3; Pitch Spacing:3.96mm; No. of Rows:1; Gender:Header; Series:42491; Body Material:Polyester; Current Rating:7A; Voltage Rating:250V 3 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
7 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
90120-0129 90120-0138 90120-0121 90120-0767 90120- Header; Number of Contacts:9; Pitch Spacing:2.54mm; Number of Rows:1; Series:C-Grid III; Connector Body Material:Polyester; Mounting Type:PC Board; Terminal Type:Straight Pin 9 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
C-Grid SR Vt Pn 6.75/2.90mm Tn-A 18kt 18 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
C-Grid SR Vt Pn 6.75/2.90mm Tn-A 1Ckt 1 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
Header; Number of Contacts:7; Pitch Spacing:2.54mm; Number of Rows:1; Series:C-Grid III; Connector Body Material:Polyester; Mounting Type:PC Board; Terminal Type:Straight Pin 7 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
Header; Number of Contacts:40; Pitch Spacing:2.54mm; Number of Rows:1; Series:C-Grid III; Connector Body Material:Polyester; Mounting Type:PC Board; Terminal Type:Straight Pin 40 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
CONN HEADER 8POS .100 STR TIN 8 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
CONN HEADER 12POS .100 STR TIN 12 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
C-Grid SR Vt Pn 6.75/2.90mm Au-F 3Ckt 3 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
Header; No. of Contacts:3; Pitch Spacing:2.54mm; No. of Rows:1; Series:SL; Connector Body Material:Polyester; Mounting Type:PC Board; Terminal Type:Surface Mount RoHS Compliant: Yes 3 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SURFACE MOUNT
CONN HEADER .100 VERT 9POS SMD 9 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SURFACE MOUNT
SL SMT VT Shrd Hdr 30 SAu 5Ckt 5 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SURFACE MOUNT
70246-4021 Header; No. of Contacts:40; Pitch Spacing:2.54mm; No. of Rows:2; Series:C-Grid; Connector Body Material:Polyester; Mounting Type:PC Board; Terminal Type:Straight Pin 40 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
87089-0616 Header; No. of Contacts:6; Pitch Spacing:2mm; No. of Rows:2; Series:Mill-Grid; Connector Body Material:Nylon; Mounting Type:PC Board; Terminal Type:Straight Pin 6 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER