  NKT160-16A Datasheet PDF File
Mitsubishi Electric Corporation
POWEREX[Powerex Power Semiconductors]
Description MITSUBISHI Nch POWER MOSFET HIGH-SPEED SWITCHING USE
File Size 47.52K  /  4 Page
View it Online
Download Datasheet
Texas Instruments
Part No. TPS552882EVM-2MHZ
Description TPS552882 36V, 16A buck-boost converter non-I2C evaluation module
Tech specs
Official Product Page
HUA FENG CIRCUIT
Mitsubishi Electric Sem...
MITSUBISHI[Mitsubishi Electric Semiconductor]
Description HIGH-SPEED SWITCHING USE
File Size 42.60K  /  4 Page
View it Online
Download Datasheet
Texas Instruments
Part No. LP8758A1B0YFFR
Description Four-Phase, Single 16A output DC-DC Step-Down Converter 35-DSBGA -40 to 85
Tech specs
Get Free Sample
Official Product Page
    DSP45-16A
IXYS Corporation
Part No. DSP45-16A
Description Standard Rectifier
File Size 132.77K  /  5 Page
Part No. TPS55288RPMR
Description 36V, 16A buck-boost converter with PPS control 26-VQFN-HR -40 to 150
Part No. FS3VS-16A
Part No. ESD321DYAR
Description 0.9pF 3.6V ±30kV ESD protection diode with 6.8V 16A TLP clamping for USB 2.0 2-SOT-5X3 -55 to 150
Part No. FS2VS-16A
Part No. FS5VS-16A
    FS7VS-16A
Mitsubishi Electric Semiconductor
Part No. FS7VS-16A
Powerex, Inc.
Part No. FS7UM-16A
AML31 Series, Solid State Pushbutton, Rectangular, Standard Bezel, Lighted, 1 Incandescent Lamp, DPST NO Form X , Alternate Action, Snap in panel mount 7 A, 800 V, 1.64 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB